top of page

  אודות

צילום: דן בר-דוב | עדות מקומית 2017

 עדות מקומית

עדות מקומית, התערוכה השנתית לצילום עיתונות ותיעוד, מוצגת במקביל ל- World Press Photo, התערוכה הבינלאומית הוותיקה והיוקרתית לצילום עיתונות. עדות מקומית נוסדה בשנת 2003, ומאז היווסדה מציגה את מיטב התצלומים של הצלמים הפעילים באזורנו. התצלומים נבחרים על ידי חבר שופטים מקצועי ובלתי תלוי, המורכב מאישים בכירים ומוערכים בעולמות הצילום, התקשורת והחברה, לצד אוצרי התערוכה.

התערוכה מוצגת  מדי שנה במוז"א – מוזיאון ארץ-ישראל, תל-אביב, ומבקרים בה עשרות אלפי מבקרים, ביניהם  קבוצות מודרכות של שוחרי צילום, אמנות ואקטואליה וקבוצות מאורגנות של בני נוער מבתי ספר תיכוניים ברחבי הארץ.
 

עדות מקומית היא התערוכה המוזיאלית היחידה בארץ המוקדשת לצילום תיעודי. את התערוכה מלווה קטלוג מרשים, הכולל את כל התצלומים המוצגים בה.
 

דנה וולפיילר ללקין היא המייסדת והרוח החיה מאחורי עדות מקומית. שנה לאחר שהביאה לארץ לראשונה את התערוכה הבינלאומית הקימה את עדות מקומית, והיא עומדת בראש מפעל ייחודי ומעורר השראה זה עד היום, לצד הצוות המקצועי של התערוכה.

 
על התחרות

התערוכה עדות מקומית היא תוצר מוקפד של תחרות הפתוחה לכלל הצלמים המקצועיים הפועלים באזור. עם זאת, התערוכה מקפידה לייצר מרחב חשיפה ליוצרים חדשים ומוכשרים בצד היוצרים הוותיקים והמוכרים.

בהיותה אבן שואבת בעולם הצילום, עדות מקומית מושכת מאות צלמים. מדי שנה מתמודדים בתחרות המקדימה למעלה מ-10,000 תצלומים, הנשלחים על ידי למעלה מ-300 צלמים.

התצלומים בתחרות ובתערוכה מחולקים לשמונה תחומים, וכן לתצלומים בודדים ולסדרות. בתערוכה השנתית מוצגים כ-200 תצלומים ועבודות וידיאו, לאחר שעברו סינון קפדני ודיון מעמיק של צוות התערוכה.
 

עדות מקומית חרתה על דגלה את עידוד היצירה בתחום, על כן, צלם "תמונת השנה" וצלם "סדרת השנה" הנבחרים זוכים כל אחד בפרס לקידום מצוינות בסך 10,000 ₪.  

החל משנת 2020 ארגון 'שומרים' – המרכז לתקשורת ודמוקרטיה, מעניק שני פרסים מיוחדים לעבודות מצטיינות המוגשות לתחרות עדות מקומית.

ארגון 'שומרים' קם במטרה לחזק את הדמוקרטיה הישראלית באמצעות פרויקטים תקשורתיים. 'שומרים' מבקש לקדם תחקירי עומק עיתונאיים ושם דגש על ביטוי תיעוד חזותי של תחקירים אלה.

שיתוף הפעולה עם 'שומרים' הוליד שני פרסים כספיים חדשים: 

פרס של 10,000 ₪ לצלם עבודת הווידיאו של השנה.

ו-"פרס דמוקרטיה", של 10,000 ₪, יוענק לסדרה או לתמונה בודדת שיביאו לידי ביטוי סוגיה דמוקרטית מהותית, שנמצאת בלב השיח הציבורי, מתוך תחומי התערוכה.

שותפים לדרך
samline-samsung_logo_b-01.png
Ynet logo copy.jpg
tlv_LOGOupdate.jpg
ofek art logo.png
logo-MUZA.jpg
Shomrim-for web.jpg
צוות עדות מקומית
אירועים ופעילויות

כצוות התערוכה, חשוב לנו להיות קשובים להתרחשויות המהירות והעדכניות בתחום הצילום, הן ברמה המקומית והן ברמה העולמית. לכן, צוות התערוכה מקפיד לערוך מפגשי דיון וחשיבה על התמורות החלות בעולם הצילום.
 

בתקופת הצגת התערוכה, מרחבי המוזיאון לובשים אווירה של חגיגת צילום, ובצד עדות מקומית מוצגות תערוכות צילום נוספות ומתקיימים רבי-שיח, הרצאות ומפגשי אוצר.
 

במהלך השנים אירח צוות התערוכה צלמים בינלאומיים מובילים, שנתנו הרצאות, סדנאות וכיתות אמן, ביניהם ז'יל פרס, עבאס (ז"ל) ואלכס ווב, צלמי סוכנות הצילום היוקרתית מגנום, ג'ון סטנמאייר, צלם מערכת הנשיונל ג'אוגרפיק ועוד.
 

צוות התערוכה מקיים גם אירועי הוקרה. האחרון בהם היה ערב לזכרו של הצלם המוכר והמוערך מיכה קירשנר ז"ל, שהיה אוצר תערוכת עדות מקומית 2016

אוצרי התערוכה מאז הקמתה

2023, ענת סרגוסטי

2022, לאה אביר

2021, גליה גור זאב

2020-2019, אלדד רפאלי 
2018, עמי שטייניץ 
2017, ורדי כהנא
2016, מיכה קירשנר ז"ל
2015-2014, ורדי כהנא
2013-2012, מורן שוב
2011-2010, גליה גור זאב 
2009, דנה גילרמן
2008, עמי שטייניץ
2007, עמי שטייניץ ויוסי נחמיאס ז"ל, אוצר שותף
2006, יוסי נחמיאס ז"ל 
2005-2003, משה שי 

 

שיתופי פעולה חברתיים

אחת מאבני היסוד בערכי עדות מקומית היא העמקת האוריינטציה החברתית של התערוכה. במסגרת זו, צוות התערוכה מקיים שיתופי פעולה וקשר רציף עם עמותות שונות, ביניהן "לתת", "גשר לנוער בסיכון" ו"א.ס.ף". בתום ימי הצגת התערוכה מתקיימת מכירת תצלומים מיוחדת, שהכנסותיה מוקדשות לתרומה לפעילות העמותה ולצלמים.
 

פרויקט נוסף, שהביא לידי ביטוי את המשמעות החברתית של עדות מקומית והתקיים בשיתוף מרכז פרס לשלום, הוא Frames of Reality. במסגרת פרויקט זה נפגשו צלמות וצלמים פלסטינים וישראלים לסדנת חשיבה, שעניינה הסיפור המצולם והקניית ארגז כלים לשכלולו. במסגרת הסדנה נערכו 12 ימי עיון עם טובי המרצים מתחומים משיקים שונים, והתקיימו כיתות אמן וביקורת עבודות. בתום הסדנה הופקו תערוכה וספר, שהציגו את הפרויקטים המצולמים שיצרו המשתתפים.

תערוכות נוספות

משנת 2012 ומדי שנתיים מקיימת מערכת עדות מקומית בשיתוף מוז"א את התערוכה תמונת טבע. התערוכה מציגה את מיטב צילום הטבע והסביבה המקומי, לצד התערוכה הבינלאומית Wildlife Photographer of the Year. התערוכה מוצגת במהלך חודשי הקיץ ומושכת אליה קהל רב של משפחות ושוחרי צילום טבע.

צוות עדות מקומית מקיים שיתופי פעולה עם גופים ממשלתיים וארגונים שונים, הבולטים בהם:

  • משרד החוץ, שאתו יזמה את התערוכה Stories of Israel, שהציגה פסיפס של הקיום והחברה המקומית. התערוכה הוצגה במקומות נבחרים ברחבי העולם.

  • רשות הטבע והגנים, שאתה יזמה את התערוכה The Natural Side of Israel, שהציגה בבניין האו"ם בניו יורק צילומי טבע ישראליים.  

על התחרות
שותפים לדרך
צוות עדות מקומית
אירועים ופעילויות
אוצרי התערוה מאז הקמתה
שיתופי פעולה ופעילות חברתית
תערוכות נוספות
bottom of page